Zakwasy - jak powstają, jak im zapobiegać?
Długa przerwa, w czasie której czeka się na ustąpienie zakwasów, nierzadko jest końcem treningów, gdyż nie ma się już motywacji, by do nich wrócić. Warto zatem dowiedzieć się, jak sprawić, by zakwasysię nie pojawiły, a jest to prostsze niż się wydaje, tym bardziej że zjawisko to wcale nie jest spowodowane, jak powszechnie się uważa, obecnością kwasu mlekowego w mięśniach, a po prostu ich przeciążeniem.
Po pierwsze, trzeba dobrać intensywność treningów do swoich możliwości i poziomu aktywności. Nie można do ćwiczeń przystępować z marszu i nagle robić intensywnego treningu, gdyż na pewno doprowadzi to do przeciążenia mięśni. Każdy chce jak najszybciej zobaczyć efekty, w ten sposób jednak odniesie się odwrotny do zamierzonego rezultat, gdyż trzeba będzie pauzować nawet kilka dni.
Po drugie, ćwiczenia zawsze musi poprzedzić rozgrzewka, co ma też na celu uniknięcie kontuzji - drugiego częstego powodu pauzowania, którego nikt przecież nie chce.
I po trzecie - ćwiczenia trzeba w odpowiedni sposób zakończyć. Najlepiej jest wykonać lekki stretching, czyli ćwiczenia rozluźniające napięte po treningu mięśnie. Dobrym sposobem będzie też wzięcie ciepłej kąpieli czy prysznica. Warto też trening kończyć stopniowo, przechodząc na koniec do lżejszych ćwiczeń niż przerywać je nagle.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie fitnessplatinium.pl.