Biegły językoznawca - Kto to?
Lingwistyka to, innymi słowy, językoznawstwo. Jest to dziedzina nauki, która zajmuje się m.in. rozpoznawaniem i badaniem zagadnień związanych z językiem. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że język nie ma nic wspólnego z kryminalistyką, nic bardziej mylnego. Lingwistyka kryminalistyczna to istotny dział badań wykonywanych na potrzeby procesów sądowych. Dzięki nim można analizować najróżniejsze teksty - dokumenty, podpisy, treści zamieszczane w Internecie, SMS-y, anonimy, pisemne groźby i wiele innych.
Instytut Ekspertyz Kryminalistycznych Analityks z Poznania zajmuje się również wykonywaniem analiz lingwistycznych. Biegły językoznawca jest pomocny w rozwiązywaniu spraw związanych z:
- uporczywym nękaniem, także w cyberprzestrzeni;
- mową nienawiści, "hejtowaniem";
- fałszowaniem dokumentów, zarówno pod kątem grafologicznym, jak i w ustalaniu ich wieku;
- anonimami;
- plagiatami.
Lingwista nie zajmuje się wyłącznie analizą tekstu. Jego rola często polega na wydaniu oceny czy dane działanie naruszyło czyjeś dobra osobiste, czy można je uznać za obraźliwe lub uwłaczające godności. W tym celu musi ustalić nie tylko komunikat, jaki wydał nadawca, ale przede wszystkim intencje, jakie towarzyszyły temu zdarzeniu. Opinia biegłego jest konieczna w przypadku niezgodności między stronami w kwestiach rozumienia zawartych umów. Wtedy ustala się znaczenie stosowanych pojęć, aby wykluczyć nieścisłości. Analiza tekstu bardzo często pozwala ustalić wiek, pochodzenie i wykształcenie autora, co bywa kluczowe dla ustalenia sprawcy czynu.